A Gárdonyi járásban 2010 augusztusában nyílt meg a TIOP-2.1.2 pályázati konstrukció által támogatott új Szakorvosi Rendelőintézet. A beruházás és a Szakrendelő létrehozására irányuló pályázati dokumentáció távlati célként jelölte meg, hogy „A betegek számára nyújtott szolgáltatásokon túl a járóbeteg-szakrendelőnek képesnek kell lennie bizonyos térségi egészségfejlesztési, egészségkoordinációs és egészségkommunikációs feladatok ellátására, úgymint: területi egészségfejlesztési központként való működés, valamint egészségkoordinációs feladatok elvégzése (koordináló szerep betöltése a járásban működő alapellátás, egészségügyi és szociális szolgáltatók között)”.
Az EFOP-1.8.19-17-2017-00021 sz. projekt eredményeként a Szakrendelő nem csak a járás gyógyítási centrumaként működik, hanem az Egészségfejlesztési Iroda működtetésével és tevékenysége által a teljes Velencei-tó környéki lakosság számára prevenciós, szűrő- és felvilágosító munkát végez, koordinálja és segíti a háziorvosok, egészségügyi szakemberek (pl.: védőnők), valamint az ezen területen működő civil szervezetek munkáját, ezáltal javítja a járás lakosainak életminőségét, gátolja a legfontosabb megelőzhető betegségek kialakulását.
A projekt közvetlen célja az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) kialakítása és működtetése volt, közvetett célja pedig:
- az egészséggel és a prevencióval kapcsolatos szemléletformálás
- a járás lakosai egészségi állapotának javítása
- a lakosok egészségtudatosságának növelése
- az egészségmegőrzés fontosságával és módjaival kapcsolatos általános és személyre szabott információk közvetítése
A projekt megvalósulása elősegítette a népegészségügyi intézményrendszer átfogó fejlesztési programjának megvalósulását és így a magyar lakosság egészségi szintjének növelését, javult a népegészségügyi szolgáltatásokhoz, ismeretekhez való hozzáférés, illetve a megelőzés és egészségfejlesztés az egészségműveltség elterjesztése révén.
A projekt továbbá hozzájárult a mentális problémák (depresszió kialakulása, szuicidumra -öngyilkosságra- való hajlam felmérése) megelőzéséhez, azok időbeli kiszűréséhez, kezeléséhez.
A projekt közvetlen célcsoportja a járás azon lakosai, akik a megvalósuló programokba bevonásra kerülnek, közvetett célcsoportja pedig a járás lakosai, a járásban egészségfejlesztési, prevenciós, szűrő tevékenységet folytató szakemberek, civil-, vagy állami szervezetek.
Az érintettek csoportjába tartoznak az egészségügyi ellátórendszer helyi szervezeteinek dolgozói, a szociális szférában dolgozók, a köznevelési intézmények, a helyi önkormányzatok, valamint az egészségügyi ellátás következő progresszivitási szintjén lévő kórházak.
A projektben a szakmai team tagjai: Dávidné Pál Karolina és Jobbágy Melinda EFI-dolgozók, Körömi Anikó, majd Hamza Katalin gyógytornászok, dr. Ferencz Péter, valamint 2022. szeptember 1-től dr. Egyed Péter EFI-vezetők, Spindler Eszter Mercédesz dietetikus, kezdetben Szita Ildikó és Torma Csabáné védőnők, Tóth Petra, Lázár Krisztián, Bálint Tamás pszichológusok, Raffaelné Szalkai Annamária mentálhigiénés munkatárs, majd 2024.02.01-től Birtalan Erika pszichológus, András Tünde szakmai vezető 2023.04.30-ig, Mór Zoltán, majd Szigetközi Tamás pénzügyi vezető, dr. Novák István projektmenedzser 2023. júniusáig, valamint Pisuth Edina adminisztratív munkatárs.
A rendezvényeink megjelentek a helyi sajtóban és médiafelületeken, hogy a lakosság széleskörben értesüljön az EFI működéséről és programjairól.
A projektmegvalósítás során sokféle programot szerveztünk, sokféle aktivitást végeztünk. A programokba történő bevonást a háziorvosokon, a Szakrendelőn, illetve a védőnőkön kívül a helyi rendezvényeken való megjelenéssel (pl. egészségsátor a falunapon vagy hasonló rendezvényen) biztosítottuk. A járás fontos turisztikai célpont is, így sok nyaralótulajdonos és turista fordul meg a településeken.
Az ilyen “bevonó” rendezvények mellett betegklubokat, főzőtanfolyamokat, fogyókúrás klubot, újraélesztési előadást is szerepeltettünk az EFI programjai között. A mozgásprogramok között futóklub, kirándulóklub, gyógytorna, gerinctorna is szerepelt. Az iskolákban, idősek klubjában is megjelentünk stresszkezelő tréning, prevenciós előadások formájában. A védőnők hagyományosan könnyen tudták bevonni a gyermeket váró és kisgyermekes szülőket, az ő munkájukra is támaszkodtunk, a szülői készségek javítását célzó közösségi tevékenységek megvalósításában nagy szerepet vállaltak. Külön célcsoportunk volt az egészségügyi dolgozók, mivel ők a paciensek felé is mintegy mintaként tudnak megjelenni, számukra táplálkozási, dohányzásról leszoktató programokat szerveztünk.
A projektet 2020. november 29-én zártuk le, azonban a programokat a fenntartási időszakban (2023. november 29-ig), valamint jelenleg is folytatjuk tapasztalataink, és az Egészségfejlesztési Irodák minden évben megvalósítandó feladatai alapján.
Elindítottuk a prevenciós klubokat, ahol a járás több településén orvosok, asszisztensek, dietetikusok tartottak az érdeklődők számára előadást, csoportos tanácsadást, valamint elindultak a sport- és aktív szabadidős klubok, nyári táborok.
Az EFI a fentieken túlmenően közösségi egészségfejlesztési szolgáltatásokat is megvalósít, mint pl.:
Az EFI egyéni egészségfejlesztési szolgáltatások nyújtásában is aktív szerepelt vállal:
Az Egészségfejlesztési Irodánk rendszeres résztvevője az évente többször megrendezésre kerülő Gárdony Városi Tízpróba Bajnokságnak (evezés, futás, úszás, kerékpározás, túra stb.), a Dinnyési Családi Pikniknek, a Honvédfesztiváloknak, a Velencei-tavi Nemzetközi Hőlégballon karneválnak, a Hal-vad-pálinka fesztiváloknak, valamint a falunapoknak és az EFOTT-nak, ahova szűrővizsgálatok elvégzése céljából teljes napra kitelepülnek kollégáink.
Rendszeresen tartunk egészségnapot egészségügyi dolgozóknak és a helyi lakosságnak egyaránt, ahol szintén szűrővizsgálatokat, állapotfelméréseket, tanácsadást végzünk, ezen kívül heti szinten is végzünk teljeskörű egészségi állapotfelméréseket a tó-környéki lakosság számára, aminek keretében kérdőívet töltenek ki a jelentkezők a cukorbetegség, szív-és érrendszeri betegségek kockázatának felmérésére vonatkozóan.
Számos túrát tartottunk az EFI szervezésében, amin mind a fiatalabb, mind pedig az idősebb korosztály előszeretettel vett részt. A foglalkozásokon nem csak a helyi, hanem az országos túraútvonalakat is megismerhették a jelentkezők.
Fontosnak tartottuk, hogy a 18 év alatti korosztály egészségtudatosságra nevelésére kellő hangsúlyt fektessünk. A gyermekek részére számos nyári tábort szerveztünk (pl. Judo-tábor, Sport-és Kalandtábor, Labdarúgó tábor, Sportágválasztó tábor), újraélesztési oktatást tartottunk az általános-és középiskolákban, rendszeres testmozgásösztönző programot kínáltunk (pl. túrák, tartásjavító tornák, sportnapok, focikupák, futóbajnokság, ügyességi akadályversenyek), illetve előadások keretében felhívtuk a figyelmüket a betegségek kockázatára és kialakulásuk megelőzésének lehetőségeire.
Az idősebb, nyugdíjas korosztály részére megannyi nyugdíjas klubot, idősek tornáját, gyógytornát, túrát szerveztünk, melyeken előszeretettel vettek részt heti szinten.
A fenti programok, események lebonyolításában a Velencei Térségi Sportegyesület (2023.12.31-ig), valamint a Velencei-tavi Életmód Klub áll az EFI rendelkezésére megbízási szerződés keretében.
A járásban élő emberek megoldatlan lelki problémái, a munkahelyi és családi konfliktusok, a munkanélküliségből, szociális problémákból fakadó lelki gondok, a gyermek és fiatalkorúak magatartásproblémái, beilleszkedési zavarai, depresszió, az öngyilkosságok, és öngyilkossági kísérletek száma indokolja, hogy 2023.12.31-ig komolyan foglalkoztunk a lakosság mentális állapotával a Velencei-tó körül csakúgy, mint az egész országban. Alapjában véve a mentálhigiéné fontosságára való figyelemfelhívás és a pszichoszomatikus betegségek megelőzése volt a cél.
Az EFI Lelkiegészség Műhely szervezésében Dr. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta is tartott előadást, melyen nagyszámú érdeklődő (kb. 250 fő) vett részt.
Az EFI LEK számos alkalommal tartott veszteségfeldolgozó, stresszkezelő, pszichoszomatikus foglalkozást a rászoruló csoportoknak, továbbá több hónapon keresztül foglalkozott a pandémia okozta depresszió, bezártság, öngyilkossági gondolatok enyhítését kezelő edukációval, melyeket az EFI LEK Facebook oldalán rendszeresen, heti szinten hirdetett a jelentkezők nagy létszáma miatt.
Eddig elért eredményeink tükrében megállapítom, hogy az Egészségfejlesztési Iroda működése az alap-és szakellátással szoros együttműködésben teljesíti azon népegészségügyi törekvéseket, miszerint a területünkön élők megfelelő egészségügyi ellátásban, prevenciós szűrésekben vehessenek részt. Személyes véleményem, hogy a Szakorvosi Rendelőintézet munkatársai (legyenek azok vezető-, vagy alkalmazotti pozícióban) nagyban hozzájárultak ezen törekvések megfelelő koordinálásához, lebonyolításához, amit a jövőben is fent kívánunk tartani.
Tisztelettel:
Dr. Egyed Péter
igazgató